Lúčané důstojně oslavili svátek patrona obce

26.9.2014

V předvečer slavnosti sv. Václava se již třetím rokem konal Svatováclavský košt burčáku. Spolek pro zbudování kaple v Loučce, Josefové z Loučky, Vojenské muzeum Loučka-PH a další připravují pro všechny občany a přátele obce již tradičně důstojné oslavy patrona obce.

V předvečer slavnosti svatého Václava, který podle historických pramenů také pěstoval víno, přijeli vinaři z Blatnice pod sv. Antonínkem, odkud pocházel a kde je pohřben P. Vladimír Rúčka, který byl v době 2. světové války farářem farnosti Újezd, kde Loučka patří a podílel se osobním nasazením na záchraně Loučky při trestné výpravě 22. 4. 1945.

Součástí oslav byla také přednáška o Národní pouti ve Svaté Zemi, která se uskutečnila v roce 2013 a které se zúčastnili zástupci Spolku pro zbudování kaple v Loučce. Účastníci poutě představili modlitbu, kterou vytvořili ve spolupráci s místním duchovním správcem, děkanem P. Janem Múčkou speciálně pro tuto pouť. Pouť do Svaté Země obětovali za rodiny, vztahy v Loučce, celou obec a naši vlast. Text modlitby také umístili na svatých místech v Izraeli – u Zdi nářků, na Poli pastýřů v Betlémě i v Božím hrobě.

Další součástí Svatováclavského koštu burčáku byla výstava návrhů kaple sv. Jana Pavla II v Loučce, které vytvořil architekt Josef Pleskot. Všichni zúčastnění byli informováni o současné situaci, pohledu olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, který navštívil před týdnem Literární odpoledne v Loučce a krocích, které budou následovat. Diskuse zúčastněných i v této otázce byla velmi otevřená a konstruktivní a je nutné se dále za celý projekt modlit.

Svatováclavský košt burčáku se setkal s velkým zájmem Lúčanů a překvapivě po dvou hodinách bílý i červený burčák “došel” - přesto, že vinaři přivezli stovky litrů nápoje, který pěstoval i patron Loučky sv. Václav a pořadatelům nezbývá než se omluvit všem, kteří přišli později a již nemohli ochutnat letošní plody naší země.

« zpět na seznam novinek

Výročí 100 let od narození Sv. Jana Pavla II.

14.5.2020

Dne 18.5. si připomeneme výročí 100 let od narození svatého Jana Pavla ll. Světce, který má pro nás mezi zástupy svatých výjimečné místo, protože žil s námi. Slova „žil s námi“ vystihují jeho život....

číst víceVýročí 100 let od narození Sv. Jana Pavla II.

[ ^ k obsahu ^ ]