Premiéra krátkého historického filmu "Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili"

9.7.2013

Dne 5. července se uskutečnila premiéra historického dokumentu Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili. Dokument vypráví o konci války v této malé valašské vesničce a vznikl pod taktovkou režiséra Davida Kočára. Jednotlivé role hrají potomci občanů, kteří druhou světovou válku prožili. Film vychází ze vzpomínek pamětníků a historických dokumentů s konzultacemi odborníků z historie. Dokument má své webové stránky www.loucka1945.cz a současně přes tisíc přátel na facebooku.

Slavnostní večer moderovala jedna z nejžádanějších hereček současnosti – Andrea Kerestešová a před samotným promítnutím snímku byly oceněny významné spolkové aktivity v naší dědině, které postupně, poctivou prací pro druhé, vrací nám zašlou slávu. Výsledky ankety občanů o nejlepší akci v Loučce za roka 2012 svědčí o mnohém (1. místo návštěva pana kardinála Dominika Duky, 2.–3. místo Výstava betlémů a Svatováclavský košt burčáku), dále byly oceněny výsledky soutěže o nejlepšího velikonočního beránka z Loučky, ocenění fotbalistům v Loučce za zorganizování benefičního zápasu s hokejisty PSG Zlín a předání zástupci Spolku pro zbudování kaple v Loučce medailí za 3. místo jako poděkování fotbalistům za jejich podporu vybudování kaple a zlaté medaile byly předány reprezentatům místního občanského sdružení Loučka-Pearl Harbor – žákům a kadetům včetně funkcionářů oddílu (kaplan oddílu, P. Milan Palkovič, pochází z nedalekého Slavičína a působí ve Velkých Losinách). Svým zpěvem také přispěl úspěšný účastník soutěže Česko-Slovensko hledá Talent, pan Daniel Mrózek.

Vzácní patroni dokumentu “Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili” se stali: mimořádná herečka, která je v srdcích všech diváků České republiky a svou skromností a krásnými slovy dnes hluboce zapsaná zvláště v srdcích všech přítomných Lúčanů – paní Iva Janžurová. Dalším patronem se stal diplomat, pan Jindřich Forejt, ředitel protokolu Kanceláře presidenta republiky a dlouholetý přítel Loučky, šéf fotbalového klubu Sigma Olomouc a primátor statutárního města Olomouc Martin Novotný.

Prezentaci filmu zahájil představením filmu pan Josef Petrů a David Kočár. Snímek “Loučka 1945 – Místo, kde se lidé znovu narodili” byl přijat do nesoutěžní části filmového festivalu v Cannes. Díky této skutečnosti mohou plakáty, pohlednice případně další propagační materiály k dokumentu používat logo festivalu v Cannes.

Herečka Andrea Kerestešová byla nadšena z celého večera a zvláště pak ze samotné projekce. “Atmosféru, kterou jsem v Loučce mohla prožít, jsem již dlouho nezažila. K tak dobrým lidem, které jsem zde poznala, se budu vždy ráda vracet. Jsem vděčná, že jsem v Loučce mohla být. Děkuji všem za pozvání a nádherný večer!"

Paní Iva Janžurová, která byla historickým dokumentem skutečně oslovena, se loučila se slovy, že když bude žádat o nějakou novou zajímavou roli, první se bude ptát v Loučce..., tolik ji dokument oslovil. Moc stále děkovala za pozvání a těší se na další setkání v Loučce.

Pan Jindřich Forejt řekl: “Jsem hrdý, že mohu být patronem tak zajímavého dokumentu, kde se lidé v této obci dali tak skvělým způsobem dohromady pro takovou věc. Je to přínos nejen pro poznání historie, ale zcela jistě i pro vztahy v obci. Těším se, jak budu vyprávět, že jsem byl na premiéře filmu z festivalu v Cannes nikoliv v Karlových Varech, ale v Loučce u Vizovic”.

Premiéry se zúčastnili také zástupci německé katolické organizace Ackermann-Gemeinde, kteří ve své činnosti usilují o zlepšení vztahů mezi Čechy a Němci, posilují vědomí společné kultury obou národů a přispívá k pokojné budoucnosti Evropy, a kteří chtějí na dalších projektech v naší obci blíže spolupracovat.

« zpět na seznam novinek

Výročí 100 let od narození Sv. Jana Pavla II.

14.5.2020

Dne 18.5. si připomeneme výročí 100 let od narození svatého Jana Pavla ll. Světce, který má pro nás mezi zástupy svatých výjimečné místo, protože žil s námi. Slova „žil s námi“ vystihují jeho život....

číst víceVýročí 100 let od narození Sv. Jana Pavla II.

[ ^ k obsahu ^ ]