První mše svatá na místě plánované kaple sv. Jana Pavla II. v Loučce

27.4.2015

LOUČKA u Vizovic. Ve dnech 25. a 26. dubna 2015 se v Loučce poprvé po roce 1945 konaly Slavnosti osvobození, a to u příležitosti záchrany a osvobození obce. Součástí programu byla děkovná mše svatá, vernisáž dokumentů a fotografií z obce z období protektorátu, projekce dokumentů. A poprvé v České republice se četla jména kněží, kteří byli vězněni nebo zahynuli v koncentračních táborech v době 2. světové války.

Jako poděkování Pánu Bohu za záchranu Loučky při trestní výpravě německých jednotek z Vizovic dne 22. 4. 1945 a následně 2. 5. 1945 v obci vznikla iniciativa pro zbudování kaple sv. Jana Pavla II. Návrh kaple vytvořil pan Josef Pleskot, držitel ocenění Architekt roku 2014 v České republice. V sobotu 25. 4. 2015 poprvé sloužil děkovnou mši svatou P. Jan Böhm, vojenský kaplan Armády ČR společně s P. Janem Múčkou, farářem v Újezdě a valašskoklobuckým děkanem. Mše svatá byla sloužena v prostoru, kde má budoucí kaple stát. Po skončení mše svaté se četla jména katolických duchovních, kteří byli vězněni nebo zahynuli v době 2. světové války a pocházeli z Moravy. V Loučce byla také prezentována výstava velkoformátových fotografií sv. Jana Pavla II.

Program Slavností osvobození pokračoval i následující den - v neděli 26. 4. 2015 se uskutečnila premiéra krátkého filmového dokumentu s názvem “2. světová válka v Loučce pohledem pamětníka Josefa Petrů”, který je zaměřen především faktograficky a díky němuž bylo natočeno i hrané dokudrama “Loučka1945 - Místo, kde se lidé znovu narodili” (www.loucka1945.cz). Po představení dokumentu následovala bohatá diskuse, při které pan Josef Petrů odpovídal na řadu dotazů, které směřovaly k upřesnění osudů Loučky v protektorátu. Dokument byl připraven a pamětník pan Josef Petrů si přál, aby se DVD stalo součástí Obecní kroniky obce Loučka. Představena byla i malá výstava panelů s historií obce Loučka v době protektorátu. Jeden z panelů je věnován místnímu duchovnímu správci v době 2. světové války – P. Vladimíru Růčkovi a faráři ve Vizovicích – P. Antonínu Vysloužilovi.

Na závěr přišel slavnostní setkání pozdravit i olomoucký arcibiskup Jan Graubner, což bylo pro všechny zúčastněné velkou ctí.

« zpět na seznam novinek

Výročí 100 let od narození Sv. Jana Pavla II.

14.5.2020

Dne 18.5. si připomeneme výročí 100 let od narození svatého Jana Pavla ll. Světce, který má pro nás mezi zástupy svatých výjimečné místo, protože žil s námi. Slova „žil s námi“ vystihují jeho život....

číst víceVýročí 100 let od narození Sv. Jana Pavla II.

[ ^ k obsahu ^ ]