Architekt Josef Pleskot, autor návrhu kaple sv. Jana Pavla II. v Loučce, připravil návrh oltáře dominanty kostela na Vinohradech v Praze

24.11.2018

Farníci v sobotu večer 24.11.2018 zcela zaplnili pražský kostel Nejsvětějšího srdce Páně, kde biskup Zdenek Wasserbauer posvětil nový oltář. Dílo v počátku mše symbolicky předali věřícím autoři návrhu, architekti Josef Pleskot a Norbert Schmidt. Biskup pak upozornil, že oltář se nachází přesně v geometrickém středu stavby, což je podle něj hlubokým a důležitým symbolem toho, že bude centrem všeho, co se v kostele bude dít.

Stolec vytesal z bílého carrarského mramoru sochař Petr Váňa. Dílo v kostele na náměstí Jiřího z Poděbrad nahradilo provizorní oltář z roku 1992. Objekt má tvar mísy a spočívá na podstavci ze stejného materiálu.

Ačkoliv šedě žíhaný kámen váží čtyři tuny, ve své konečné podobě působí odlehčeně, jako by se ani nedotýkal země. Jeho instalování bylo nejznatelnějším zásahem do interiéru kostela od doby vzniku stavby.

Farnost oltář zaplatila z vlastních zdrojů. „Dílo vzniklo podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí, podle našich nejlepších vědomostí a umu ke cti a chvále Boží,“ uvedl stručně Pleskot, který je autorem například ostravské Bolt Tower nebo průchodu valem Prašného mostu v Jelením příkopu u Pražského hradu.

Jeho kolega Schmidt pak doplnil, že každé nové dílo budí rozruch, ale je také možností k propojení lidí. Vyslovil také přání, aby se oltář stal studnicí, ze které budou všichni čerpat radost a naději.

Biskup Wasserbauer ve svém kázání připomněl, že podle Bible postavil první oltář v dějinách člověka Noe poté, co po potopě světa vystoupil z archy na zemi. Zmínil to i proto, že autor kostela Nejsvětějšího srdce Páně, slovinský architekt Josip Plečnik, se při stavbě inspiroval i Noemovou archou.

Pozoruhodná Plečnikova stavba, která je jednou z nepřehlédnutelných dominant Vinohrad, je národní kulturní památkou. Architekt, který stál za prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka i za přestavbou Pražského hradu, rozpracoval objekt kostela i jeho interiér do nejmenších detailů za použití ušlechtilých materiálů. Stavba byla dokončena v roce 1932.

« zpět na seznam novinek

První zvon pro kapli v Loučce, zvon sv. Josefa, byl odlit dne 8. září 2023 v den svátku Narození Panny Marie

24.9.2023

Dne 8. září 2023 byl další historický den pro zbudování kaple sv. Jana Pavla II. v Loučce. Určitě není náhoda, že zahájení stavby kaple se konalo v den slavnosti Nanebevzetí Panny Marie 15. 8....

číst vícePrvní zvon pro kapli v Loučce, zvon sv. Josefa, byl odlit dne 8. září 2023 v den svátku Narození Panny Marie

[ ^ k obsahu ^ ]