Pouť do Říma k zahájení roku Cyrila a Metoděje a k hrobu blahoslaveného Jana Pavla II.

28.5.2012

Ve dnech 24.–27. 5. 2012 byl v Římě oficiálně zahájen rok slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, bratrů, kteří stáli u zrodu našeho křesťanství. Bratrů, kteří vyměnili svůj domov v rozkvétající byzantské říši, za pohanské prostředí Velké Moravy. Bratrů, kteří nejen že nám přinesli písmo a přeložili evangelium do slovanského jazyka, ale také dosáhli od papeže svolení ke slavení mše ve slovanském jazyce. Bratrů, kteří vystoupili na Radhošť a vlastníma rukama rozbili modlu pohanského boha Radegasta (mimochodem po více než tisíci letech tam teď stojí znovu) a kteří za naše národy položili svoje životy. Cyril při cestě do Říma za schválení staroslověnštiny jako liturgického jazyka a Metoděj tady u nás na Velehradě.

K této velké události byla uspořádána mimořádná národní pouť do Říma, které jsme se já společně s mojí ženou zúčastnili. Kromě Cyrilometodějské pouti, měla ta naše ještě další rozměr. Byla to pro nás i pouť našeho nově vzniklého „Spolku pro zbudování kaple“ ke hrobu Blahoslaveného Jana Pavla II, kterému by mohla být naše kaplička zasvěcená a taky to byla i pouť do kaple sv. Václava – patrona naší obce, která je umístěna přímo v římské bazilice sv. Apoštola Petra. Rozhodně stojí za povšimnutí, že hrob Blahoslaveného Jana Pavla II a Svatováclavská kaple jsou ve Svatopeterské bazilice umístěny vedle sebe a že tedy i v naší obci by se mohly tyto osobnosti skvěle doplňovat.

Program pouti začal ve čtvrtek bohoslužbou v kostele sv. Marcelina a Petra – římské titulární bazilice kardinála Dominika Duky, slavené na úmysl Cyrilometodějského roku. V pátek ráno jsme se v bazilice sv. Petra v kapli sv. Václava setkali s oficiální delegací z České republiky, které se osobně účastnili kardinálové Miloslav Vlk a Dominik Duka, arcibiskup Jan Graubner, p. premiér Nečas, ministryně kultury p. Hanáková a zástupci spolupořádajícího Zlínského kraje. Svatopeterskou bazilikou mohutně zazněl „Svatováclavský chorál“ a „Kde domov můj“ a poté delegace odešla na jednání s církevními autoritami. Mi poutníci, jsme se se ale přesunuli jen pár kroků ke hrobu Blahoslaveného Jana Pavla II a modlili se za zdar naší snahy o zbudování kapličky v naší obci. Na závěr modlitby našemu záměru požehnal P. Pavel Dokládal z Královéhradecké diecéze. Pro mne vzácný a silný zážitek, ale i závazek.

Odpoledne pokračoval program mší v bazilice sv. Praxedy se zástupci Vyšegrádské čtyřky za hudebního doprovodu zlínské filharmonie Bohuslava Martinů. Opět velký zážitek. Vyvrcholením oslav pak byl koncert zlínských filharmoniků spolu s Jiřím Pavlicou a jeho Hradišťanem v bazilice Santa Maria Magiore. Koncert měl zvláště u italských posluchačů obrovský úspěch a neutuchající potlesk ještě dlouho zněl ulicemi Říma.

V sobotu jsme navštívili hrob sv. Cyrila a další pamětihodnosti a po nedělní mši v bazilice sv. Apoštola Petra, kterou sloužil papež Benedikt XVI, jsme se vydali na cestu domů. Rok slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje začal a určitě nabídne každému z nás svoje ovoce. Bude jenom na nás, jestli se pro něho rozhodneme, nebo natáhneme ruku po nějakém jiném – lákavějším. Nabídka je přepestrá a proto je znovu a znovu aktuální modlitba slovy známé písně „Dědictví otců zachovej nám pane“.

Pavel Maček

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

17.6.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]