Slovo místopředsedy Spolku a starosty obce

21.12.2022

Kaple v Loučce

Letos v adventu je to přesně deset let, co byl v Loučce založen Spolek pro výstavbu kaple a tak často vzpomínám na jednu zkušenost. Když jsem chodil po dědině a zjišťoval, jaký mají na kapli v Loučce lidi názor a jestli by nechtěli taky do spolku, vícekrát jsem se setkal s tím, že více než kaple byli hodnocení členové spolku: ten je takový, ten je makový, ten dělá to, ten zas nedělá to … a setkávám se s tím dodnes. Přiznám se, že mně to tenkrát „docela vzalo“, než mi došlo, že ti lidé mají vlastně pravdu. Ano je to tak. Ve spolku pro kapli jsme jeden hříšník vedle druhého a já, jak se znám, jsem ten největší. Ano je to tak a od té doby už deset let říkám našemu projektu „kaple hříšníků“. Bude to místo, kde budu chodit prosit za odpuštění.

Ačkoliv se může zdát, že se kolem kaple letos nic neudálo, skutečnost je jiná. Od vydání stavebního povolení hledáme a přesvědčujeme potenciální dárce, kteří by nám s financováním projektu mohli pomoci a také více než rok jsme oslovovali stavební firmy nejdříve místní a z blízkého okolí, poté i ty vzdálenější, ale nedařilo se nám najít nikoho, kdo by se na takto specifickou stavbu dal, nebo kdo by mněl volnou kapacitu. I když  je kaple malá stavba, konstrukčně je velmi náročná. Po mnoha a mnoha konzultacích jsme vybrali rodinnou firmu pana inženýra Josefa Lisoňka z Újezdce u Uherského Brodu, která má se stavbou tohoto charakteru zkušenosti.

 Vše směřuje k příštímu roku, kdy budeme slavit výročí 100 let od úmrtí arcibiskupa Cyrila Stojana a také 30 let od úmrtí našeho rodáka kněze P. Jana Pavelky. Práce na ocelových konstrukcích začnou již zkraje příštího roku a v jarních měsících práce stavební, do podzimu by pak vše mělo být hotovo. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně malou stavbu s půdorysem jen 6 x 10,5 metru, je tento předpoklad reálný. Přes své malé rozměry však bude veliká významem duchovním, kulturním i společenským. Jak víme bude zasvěcená sv. Janu Pavlu ll. a zdá se, že bychom mohli získat i jeho ostatky a spolu s tím můžeme také očekávat veliké milosti. Kulturně-společenský význam kaple bude také mimořádný jednak proto, že autorem architektonického návrhu kaple je významná osobnost současné architektury pan Josef Pleskot a také proto, že ve věži kaple bude umístěna unikátní zvonohra se 40ti zvony a podle slov paní Dytrychové z Brodku u Přerova, jejíž zvonařská dílna již zvonohru staví, půjde o unikátní koncertní nástroj evropského významu. Loučku jsem vždycky vnímal jako moderní obec, takže jsem přesvědčený o tom, že do tohoto konceptu takové dílo dobře zapadne. 

Bohužel ale ceny stavebného materiálu mezitím vzrostly do nám nepředstavitelných výšek a oproti původní kalkulaci něco i o stovky procent a tak předpokládaný rozpočet k dnešnímu dni a ke dnešní ceně stavebního materiálu je téměř 11 miliónů korun + zvonohra v počtu 40 kusů zvonů

I proto potřebujeme stále Vaši pomoc. Děkujeme, že se snažíte podpořit stavbu naší kaple nejen svými finančními dary, účastí na beneficích, které v Loučce organizujeme, ale také potřebujeme a prosíme o Vaše modlitby. Stále totiž jednáme s řadou dárců a vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o architektonický skvost na Valašsku a stavbu, která má svůj příběh, jako poděkování záchrany obce před vypálením, věříme, že potřebné finanční prostředky se nám podaří získat.

Ještě jednou děkujeme za Vaši jakoukoliv podporu.

Já dobře vím, že pro mnohé je pořád kaple v Loučce spojena s různými pro i proti, kdo ano a kdo ne, takto nebo jinak a jestli vůbec či proč vůbec ….. Za těch deset let, jsem se setkal díky naší kapli s příběhy mnoha podobných projektů a zjistil jsem, že tyhle otázky provázely tyhle projekty všechny. Moc Vás prosím nechejme to už stranou. Vzniká něco mimořádného, něco co není jen pro nás, něco co tu zůstane jako poděkování i naděje. Prožijme přípravy na stavbu i samotnou stavbu kaple pěkně, jako společné dílo.

Všem přejeme klidné, požehnané a milostiplné Vánoce a v nadcházejícím roce přejeme vše dobré.

Za spolek pro kapli Pavel Maček

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

17.6.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]