22. června 2024 se uskutečnilo v Loučce u Vizovic historické setkání

23.6.2024

V sobotu 22. června 2024 se uskutečnilo v Loučce u Vizovic historické setkání. Poprvé po 2. světové válce přijeli potomci sudetských Němců, jejichž předkové žili v naší vlasti. 

Společné setkání organizovalo křesťanské společenství Ackermann-Gemeinde z Německa a Spolek pro zbudování kaple v Loučce. Ackermann-Gemeinde je společenství v rámci německé katolické církve, které se od svého založení v roce 1946 snaží o smíření a dobré sousedské vztahy mezi Čechy, Slováky a Němci.

Toto setkání se uskutečnilo u příležitosti stavby kaple sv. Jana Pavla II. v Loučce, která je budována jako poděkování Pánu Bohu za záchranu obce před likvidací na konci 2. světové války. Kaple i její zvonohra je symbolem smíření.

Po návštěvě památného místa Ploštiny přijeli hosté z Německa na setkání s místními obyvateli v Loučce, kde společně slavili mši svatou, která byla sloužena v českém i německém jazyce. Hlavním celebrantem byl P. Tomáš Kaňa, který ve své homilii zdůraznil potřebu vlastní odpovědnosti a odvahy hájit boží pravdy navzdory nátlakům  různých mocenských struktur. Koncelebrantem při mši svaté byl P. Jan Mach, místní farář. 

Následně se místní občané i hosté vydali na prohlídku kaple, i k neformálnímu setkání v prostorách obecního domu, kde živě komunikovali o životě obou národů. 

Společné setkání bylo spolufinancováno z prostředků Česko-německého fondu budoucnosti.

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

26.6.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]