Lúčané důstojně oslavili svátek patrona obce

26.9.2014

V předvečer slavnosti sv. Václava se již třetím rokem konal Svatováclavský košt burčáku. Spolek pro zbudování kaple v Loučce, Josefové z Loučky, Vojenské muzeum Loučka-PH a další připravují pro všechny občany a přátele obce již tradičně důstojné oslavy patrona obce.

V předvečer slavnosti svatého Václava, který podle historických pramenů také pěstoval víno, přijeli vinaři z Blatnice pod sv. Antonínkem, odkud pocházel a kde je pohřben P. Vladimír Rúčka, který byl v době 2. světové války farářem farnosti Újezd, kde Loučka patří a podílel se osobním nasazením na záchraně Loučky při trestné výpravě 22. 4. 1945.

Součástí oslav byla také přednáška o Národní pouti ve Svaté Zemi, která se uskutečnila v roce 2013 a které se zúčastnili zástupci Spolku pro zbudování kaple v Loučce. Účastníci poutě představili modlitbu, kterou vytvořili ve spolupráci s místním duchovním správcem, děkanem P. Janem Múčkou speciálně pro tuto pouť. Pouť do Svaté Země obětovali za rodiny, vztahy v Loučce, celou obec a naši vlast. Text modlitby také umístili na svatých místech v Izraeli – u Zdi nářků, na Poli pastýřů v Betlémě i v Božím hrobě.

Další součástí Svatováclavského koštu burčáku byla výstava návrhů kaple sv. Jana Pavla II v Loučce, které vytvořil architekt Josef Pleskot. Všichni zúčastnění byli informováni o současné situaci, pohledu olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, který navštívil před týdnem Literární odpoledne v Loučce a krocích, které budou následovat. Diskuse zúčastněných i v této otázce byla velmi otevřená a konstruktivní a je nutné se dále za celý projekt modlit.

Svatováclavský košt burčáku se setkal s velkým zájmem Lúčanů a překvapivě po dvou hodinách bílý i červený burčák “došel” - přesto, že vinaři přivezli stovky litrů nápoje, který pěstoval i patron Loučky sv. Václav a pořadatelům nezbývá než se omluvit všem, kteří přišli později a již nemohli ochutnat letošní plody naší země.

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

26.6.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]