Papežové Jan Pavel II. a Jan XXIII. budou svatořečeni 27. dubna

3.10.2013

Vatikán - Bývalí papežové Jan Pavel II. a Jan XXIII. budou svatořečeni příští rok 27. dubna. Oznámil to dnes papež František při setkání s kardinály v Apoštolském paláci. O kanonizaci svých předchůdců rozhodl letos v červenci, když schválil druhý zázrak potřebný pro kanonizaci Jana Pavla II. V případě Jana XXIII. nařídil František kanonizaci i bez potvrzeného druhého zázraku, uvedla agentura AP. Ceremonie se nejspíš zúčastní i bývalý papež Benedikt XVI.

Podle analytiků má společné svatořečení obou mužů za cíl sjednotit církev - Jan Pavel II. měl totiž své příznivce i odpůrce. A stejně je tomu u Jana XXIII. Oba zesnulí papežové jsou považováni za nejoblíbenější a nejvlivnější hlavy katolické církve v novodobých dějinách. Patří i mezi oblíbence současného papeže: u příležitosti výročí smrti Jana Pavla II. se František modlil u hrobek obou mužů.

Charismatický Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, stál v čele církve od roku 1978 do své smrti v roce 2005. Za pontifikátu polského rodáka se zhroutily komunistické režimy ve východní a střední Evropě.

Jan XXIII., který byl papežem od roku 1958 do své smrti v roce 1963, svolal historický druhý vatikánský koncil, jehož úkolem bylo reagovat na potřeby moderní doby. Podle mluvčího polské biskupské konference Józefa Klocha je dvojité svatořečení zdůrazněním faktu, že Jan Pavel II. navázal na myšlenky, které představil již Jan XXIII.

Původně se hovořilo o tom, že se ceremonie uskuteční letos 8. prosince. Polští duchovní si ale stěžovali, že tak se do Vatikánu po zledovatělých a zasněžených silnicích nebudou moci někteří poutníci dostat. Proto byla pro svatořečení vybrána první neděle po Velikonocích, kdy katolická církev slaví pohyblivý svátek Božího milosrdenství. Právě na tento svátek v roce 2011 byl Jan Pavel II. blahořečen. Stalo se tak na mši, které ve Vatikánu přihlíželo 1,5 milionu poutníků.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi již dříve oznámil, že ke kanonizaci Jana Pavla II. byl vybrán případ zázračného, z lékařského hlediska nevysvětlitelného uzdravení Kostaričanky, kterou podle médií lékaři poslali z nemocnice domů zemřít. Vatikán se zdržel podrobností, nicméně podle španělského listu La Razon se Floribeth Moraová, trpící těžkým poškozením mozkových tepen, zázračně uzdravila díky modlitbám své rodiny k zesnulému papeži 1. května 2011, tedy v den, kdy byl Jan Pavel II. blahořečen.

Vatikán dnes rovněž oznámil, že se slavnostní dubnové ceremonie nejspíš zúčastní i bývalý papež Benedikt XVI. Půjde tak o ojedinělou událost, kdy budou dva žijící papežové vzdávat hold svým dvěma předchůdcům.

Benedikt XVI., který má titul emeritní papež, rezignoval letos 28. února. Učinil tak jako první hlava katolické církve po mnoha staletích. Nejdříve žil v letní papežské rezidenci Castel Gandolfo nedaleko Říma, poté se přesunul do kláštera Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách.

Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

26.6.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]