Představení ct. Otce Emila Josefa Kapauna poprvé v České republice a právě v Loučce

8.9.2014

Představení ct. Otce Emila Josefa Kapauna poprvé v České republice a právě v Loučce

V těchto dnech byla v České republice vydána kniha s názvem „Nejsilnější zbraň“, která líčí život ctihodného otce Emila Josepha Kapauna, Čechoameričana, jehož rodiče pocházeli z naší země. Jeho život je vskutku strhující. Kniha popisuje hrdinství otce Emila a podává četná svědectví o zázračných uzdraveních, která se udála na jeho přímluvu.

Víme, že po tomto statečném muži se v USA jmenují školy, náměstí, staví mu sochy, vychází knihy, DVD, konají se Dny Emila Kapauna, jsou publikovány články atd. V naší zemi byl doslova objeven teprve vloni, kdy obdržel nejvyšší vojenské vyznamenání in memoriam od prezidenta USA Baracka Obamy “Medal of Honor” (Medaile cti).

Smutným faktem je, že v naší zemi není Emil Kapaun známý a že při přebírání in memoriam – Medaile cti se česká média nezabývala detailněji osobností takového formátu. Tím by mohly dát podnět alespoň k tomu, aby po vzoru Jižní Koreje, Japonska, USA a Německa, nesl nějaký sakrální prostor či škola jeho jméno. Vlast jeho předků mu je stále toto prosté gesto dlužna.

Vážíme si našich předků a chceme se od nich učit tomu nejlepšímu, čím jejich odkaz může přispět k zušlechťování naší společnosti. Proto jsme se rozhodli uspořádat poprvé v České republice, a právě v Loučce, jedinečné literární odpoledne s texty ctihodného otce Emila J. Kapauna. Chceme všem občanům přiblížit významného člověka, který dokázal obstát v těžkých zkouškách a může být v mnoha ohledech inspirací pro náš národ. Jsme ve spojení s rodinou otce Emila Josefa Kapauna v USA a v expozici občanského sdružení máme dokonce jeho osobní věci – růženec, medailonek a škapulíř Panny Marie, které jsme získali darem z USA. Otec Emil také hovořil o koláčích, které měl rád. Skutky, které konal jsou právě ony „Kolache“ svatosti.

Tato vzpomínková a vzdělávací akce, která chce uctít mimořádného kněze s českými kořeny, se uskuteční pod záštitou a s osobní účasti olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a dalších významných hostů v neděli 14. září 2014 od 15 hodin.

Přijměte, prosím, naše srdečné pozvání na toto mimořádné odpoledne.

Čechoameričan ctihodný otec Emil Josef Kapaun

Narodil se v městečku Pilsen v Kansasu, jeho rodným jazykem byla čeština. Byl vojenským kaplanem ve 2. světové válce a v roce 1950 se jako jeden z prvních Američanů dostal také do víru Korejské války. Emil Joseph Kapaun doprovázel vojáky v prvních liniích, sloužil mše svaté mezi zákopy. Už v srpnu 1950 byl za svou statečnost – zachránil zraněného vojáka – oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání za chrabrost v boji, Bronzovou hvězdou.

V listopadu 1950 odmítl opustit zraněné vojáky a padl tak do zajetí během čínské ofenzivy u Unsanu na severu Koreje. Podle svědectví přeživších se během následujícího pochodu smrti a pobytu v zajateckém táboře, kde byli spojenečtí vojáci vystaveni nelidskému zacházení, pro své druhy obětoval. Zemřel 23. května 1951 na následky podvýživy, úplavici a zápal plic. Když viděl svého spoluvězně seržanta Mikea Doweho plakat, řekl mu: „Neber si to tak, Miku. Odcházím, kam jsem se chtěl vždycky dostat. Pomodlím se tam za vás za všecky.“

O výjimečnosti Kapaunovy osobnosti svědčí také to, že od roku 2011 probíhá ve Vatikáně proces jeho blahořečení. Kapaun by se mohl stát vůbec prvním blahoslaveným americkým vojákem.

Dne 11. dubna 2013 jej americký prezident Barack Obama vyznamenal in memoriam nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním, Medailí cti (Medal of Honor).

ČT – vysílání 14.4.2013 – Medaile cti pro českého kaplana
NOVA – Víkend 28. 5. – Vojenský kaplan z Pilsen

« zpět na seznam novinek

Staňte se součástí historie

26.6.2024

Přátelé, dovolujeme si Vás oslovit s jedinečnou příležitostí stát se součástí historické události, které se uskuteční jednou za několik století... Po téměř 80 letech chceme poděkovat Pánu Bohu za...

číst víceStaňte se součástí historie

[ ^ k obsahu ^ ]